Wystawa „Góry, Skały, Minerały”

GÓRY, SKAŁY, MINERAŁY – pod takim hasłem w sobotę 15 czerwca o godzinie 13.30 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy minerałów z Gór Sowich oraz pokaz filmu i zdjęć o pracy Kopalni Kluczowa. Dodatkową atrakcją było spotkanie i prelekcja z udziałem Krzysztofa Wielickiego, słynnego polskiego himalaisty i miłośnika gór.

Góry, Skały, Minerały to tytuł wystawy i projektu edukacyjnego zorganizowanego z inicjatywy spółki G.A.M. Kluczowa w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Uroczyste otwarcie wystawy w dniu 15 czerwca, poprzedziła prelekcja słynnego polskiego himalaisty i miłośnika gór Krzysztofa Wielickiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta i władz Gminy Ząbkowice Śląskie oraz zaprzyjaźnione z kopalnią samorządy Kluczowej i Brodziszowa.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Mieszkańcy, którzy uczestniczyli w uroczystości mieli okazję, jako pierwsi zobaczyć wyjątkowo ciekawą ekspozycję minerałów pochodzących z Gór Sowich oraz obejrzeć film i zdjęcia o pracy kopalni Kluczowa. Dla wszystkich gości przygotowano drobne upominki, poczęstunek oraz materiały edukacyjne na temat okolicznych złóż surowców skalnych oraz wydobycia i produkcji kruszywa.

W regionie, w tym także w powiecie ząbkowickim znajdują się bogate zasoby kopalin skalnych. Chodzi przede wszystkim o skały magmowe i metamorficzne, które występują i są wydobywane głównie na Dolnym Śląsku (98%). W tej grupie kopalin są unikalne w skali kraju surowce skalne takie jak: amfibolity, gabra, gnejsy, granodioryt, melafiry, marmury oraz większość granitów i bazaltów, a także kwarce, łupki metamorficzne. Większość z nich można podziwiać w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Wystawa będzie czynna do 15 lipca br.

Otwarciu wystawy towarzyszyły również atrakcje dla najmłodszych mieszkańców – malowanie twarzy i tworzenie ogromnych baniek mydlanych. Wszyscy chętni, pod czujnym okiem instruktorów mogli także spróbować swoich sił na ściankach wspinaczkowych, które stanęły w tym dniu na ząbkowickim Rynku.

Wydarzenie, projekt edukacyjny spółki G.A.M. Kluczowa zorganizowano dzięki współpracy z naszymi partnerami: Muzeum Mineralogiczne we Wrocławiu, Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach, Grzegorz Bijak autor portalu Geopasja.pl. Natomiast o całej wystawie z ogromną pasją opowiedział lokalny geolog p. Stanisław Madej. Bardzo dziękujemy!

Serdecznie zachęcamy mieszkańców oraz turystów odwiedzających Ząbkowice Śląskie do zwiedzania naszej wystawy!